Стахорщинська ЗОШ І-ІІ ступенів
Новгород-Сіверської районної ради Чернігівської області
План-конспект уроку
української мови у 6 класі
з теми
"Написання не з прикметниками"
Підготувала та провела
учитель української мови та літератури
Максимович Т. М.
2015
Тема. Написання не з прикметниками
Мета: повторити прикметник, його загальне значення, морфологічні ознаки, синтаксичну роль; розвивати вміння правильно писати прикметники з не, пояснювати орфограми, розбирати слова за будовою, використовувати в усному та писемному мовленні прикметники, вдосконалювати творчі вміння, навички морфологічного, морфемного, словотвірного розборів прикметника, аналізувати і редагувати тексти; виховувати культуру мови та мовлення.
виховувати патріотичні почуття, любов до Батьківщини, рідної мови.
ТИП УРОКУ: урок засвоєння нових знань
ОБЛАДНАННЯ: індивідуальні картки, опорна таблиця на комп’ютері, підручник .
Хід уроку
І.Організаційний момент
ІІ. Перевірка домашнього завдання (на попередньому уроці РМ учні працювали над усним твором-описом природи на основі власних вражень у художньому стилі; Д. З. – письмовий твір-мініатюра "Зимовий ранок") – поміняти зошит
ІІІ. Мотивація навчальної діяльності учня
Прочитай вірш уголос. За допомогою якої частини мови поет описав нашу рідну українську мову?
Вивчаймо мову українську –
Дзвінкоголосу, ніжну, чарівну,
Прекрасну, милу і чудову,
Як материнську пісню колискову!
А . Кащенко
ІІ Актуалізація опорних знань
Учитель. Сьогодні ми знову потрапимо у багаті володіння царівни Морфології, яка надасть нам можливість ще раз поспілкуватися. Про яку частину мови? Прикметник. А зараз проведемо бліц - опитування методом «Закінчи речення».
- Прикметник –
- Морфологія –
- Прикметник змінюється за…
- Рід, число, відмінок прикметника залежать від …
- Синтаксична роль прикметника –
- Прикметники поділяються на 3 групи за значенням: ______________
Учитель. А яку самостійну частину мови ми вже з Вами вивчили на попередніх уроках? Так, іменник. А як пишуться НЕ з іменниками? (Разом і окремо.)
Учитель. Відкриваємо зошити, записуємо (дата, класна робота), словниковий диктант (учень коментує написання кожної групи іменників)
1) Немовля, невдаха, незабудка, нежить, нелюд, неук, нечисть, нестача - (слово без -не не вживається)
2 )неврожай, неспокій, небайдужість, недоля, недовір’я, незалежність;
(додавши не, можна утоврити антонім)
3)не друг, а ворог; не сум, а радість;не везіння, а терпіння;
( при протиставленні)
4) недоплата, недовір’я, недосяжність, недоречність (з недо-)
ІІІ Мотивація навчальної діяльності .
Повідомлення теми і завдань уроку
Учитель. Щойно повторена нами орфограма допоможе засвоїти тему сьогоднішнього уроку. Темою нашого уроку є «Написання не з прикметниками».
ІV. Опрацювання навчального матеріалу
- Отже, ти пригадала правило написання не з іменниками. А тепер давай з’ясуємо, як пишеться не з прикметником.
- Робота з підручником та матеріалом презентації (слайд 4)
- слайд
«Не з прикметниками»
Разом
|
Окремо
|
без не не вживається :
непохитний, негайний;
|
у реченні є протиставлення:
не високий , а низький
|
додавання не утворю є прикметник із протилежним значенням (антонім); можна дібрати синонім без не
сміливий- несміливий (мужній)
|
після слів далеко, зовсім, аж ніяк:
далеко не досконалий; зовсім не цікавий; аж ніяк не дружній
|
з префіксом недо-
недопечений, недозрілий.
|
прикметник у реч. є присудком:
Ця річка не широка.
|
є префіксом чи частиною кореня
|
є заперечною часткою
|
стверджує
|
заперечує
|
- с. р з матеріалом підручника
- Чи нічого ми не пропустили? Наші висновки відповідають матеріалу підручника?
- В 419 (усно)- прочитати та запам’ятати слова. Чи всі слова зрозумілі?
VІ. Виконання вправ на закріплення засвоєного, формування умінь і навичок
1. Переписати речення, розкриваючи дужки. Пояснити написання не з прикметниками . Прокоментувати вставлені розділові знаки
Ти будеш Вітчизно моя кароока повік (не)залежна повік молода. (Не) звичайна а немов казкова скрізь лунає українська мова! Будь (не)щадним до ворогів Батьківщини нашої люби свій народ. Ти і багата, ти і (не)озора ти і могутня ти і (не)зборима моя прекрасна Вітчизно.
2. Конструювання речень
Скласти речення з поданими прикметниками:
незалежна, непохитний, непримиренний, невпинний, ненависний,невимовний, немічний, незламний, непереможний.
Україна – (не)залежна держава. Її народ - мужній і (не)похитний у боротьбі за незалежність Батьківщини. Від веде (не)примиренну і (не)впинну боротьбу із (не)нависними загарбниками української землі, які завдають нашому народові (не)вимовного болю. Вони думали, що ми (не)мічні, безсилі, а ми – сильні духом, (не)зламні, (не)переможні!
3. Розподільний диктант****(за наявності часу)
1 - НЕ є частиною кореня
2 - НЕ є префіксом
3 - НЕ - частка
Нещадний; незнайомий; незалежний; нервовий; не легкий, а важкий; не веселий, а сумний; неохайний; некультурний; незламний; не добрий, а злий; нестійкий; несвіжий; несправжній; невпинний; немічний; негайний; ненависний; недбалий; не власна, а чужа доля.
4. Самостійна робота (картка)
Розкрийте дужки й поясніть написання НЕ з прикметниками.
А держава Україна – велика, (не)бідна, (не)залежна, самостійна і багатодітна. Мова кожного народу (не) повторна і своя. Господарів хліб (не)білий, а ситний.
VІ Узагальнення і систематизація вивченого
Наш урок завершується, тому потрібно підвести підсумки і з’ясувати, чи досягли ми мети уроку.
Метод «Мікрофон»
- Сьогодні на уроці я дізналася…
- Я збагатилася інформацією про…
- Я зрозуміла…
- Найважчим для мене було…
VІІІ Домашнє завдання
Опрацювати параграф 50, виконати вправу 421 (інструкція з виконання).
За бажанням: написати твір-мініатюру «Чи маю я право засмічувати рідну мову», використовуючи НЕ з прикметниками.
Картка 1.
Розкрийте дужки й поясніть написання НЕ з прикметниками.
А держава Україна – велика, (не)бідна, (не)залежна, самостійна і багатодітна. Мова кожного народу (не) повторна і своя. Господарів хліб (не)білий, а ситний.
__________________________________________________________________
Картка 1.
Розкрийте дужки й поясніть написання НЕ з прикметниками.
А держава Україна – велика, (не)бідна, (не)залежна, самостійна і багатодітна. Мова кожного народу (не) повторна і своя. Господарів хліб (не)білий, а ситний.
__________________________________________________________________