Тема: Царина музики та руху.
Мета: дати учням загальне
уявлення про балет, поглибити знання про танцювальну музику, формувати вміння
сприймати музику як виражальне мистецтво, вчити порівнювати, спостерігати,
аналізувати, розвивати ритмічний слух, виховувати інтерес до музики.
Обладнання: малюнки Попелюшки,
принца, малюнки про балет і вальс, музичний матеріал: С. Прокоф’єв «Вальс із
балету "Попелюшка”», українська народна пісня «Корольок».
Хід уроку
I. Організаційний
момент. Музичне вітання.
Прийшла знов музика до нас, у казку кличе
перший клас.
II. Актуалізація
опорних знань.
— Діти, чи
любите ви казки?
— Сьогодні нас
кличе у гості героїня однієї чудової казки. Здогадайтесь, хто це?
...Все одразу затихло. Скрипки замовкли. І музиканти, і
гості мимоволі задивилися на невідому красуню, яка приїхала на бал пізніше за
всіх.
Принц посадив свою гостю на найпочесніше місце і,
тільки-но заграла музика, підійшов до неї і запросив до танцю. Вона танцювала
так легко і плавно, що усі замилувалися дівчиною ще більше.
...Вона
забула про все на світі, навіть про те, що має вчасно повернутися додому...
(Попелюшка)
III. Вивчення
нового матеріалу.
1. Бесіда.
— Сьогодні
героїня казки французького письменника Шарля Перро — Попелюшка запрошує вас на святковий бал.
— А що роблять принци
і принцеси на балу?
— Який танець
вони виконують?
Тож пориньмо у світ прекрасної музики, яку створив
композитор Сергій Прокоф’єв — вальс з балету «Попелюшка».
— А що таке
балет? Що ви можете про нього розповісти?
Балет — це музична
вистава, де всі персонажі танцюють. Балет (з французької — танець) — вид
театрального мистецтва, основою якого є танець. Постановник балетної вистави —
балетмейстер. Артисти не розмовляють, а за допомогою рухів, жестів, пантоміми
виражають думки, почуття.
2. Робота в
зошиті (с. 40).
Запишіть у кружечки перші букви назв музичних
інструментів.
Складіть
слово та покажіть стрілочкою, що воно означає.
БАЛЕТ
IV. Слухання
музики (С. Прокоф’єв «Вальс з балету "Попелюшка”»).
1. Бесіда.
— Послухайте
музику. Уявіть казковий бал.
— Чим
переривається вальс?
Добра фея допомогла дівчині потрапити на бал. І Попелюшка
закружляла у чарівному вальсі. Навіть забула, що треба вчасно повертатися
додому.
І раптом — дванадцять ударів невблаганного годинника...
2. Повторне
слухання музики.
— Відбийте
олівцем або кінчиком пальця 12 ударів, що звучать у музиці.
3. Робота в
зошиті (с. 40).
— Підкресліть
ім’я та прізвище автора балету «Попелюшка».
— Пригадайте,
який танець виконувала Попелюшка на балу.
— Підпишіть
назви танців. Наспівайте мелодію вальсу та розфарбуйте табличку, яка їй
відповідає.
4.
Бесіда про танець — вальс. Розучування вірша
— поспівки.
Вальс —
найпопулярніший у світі танець. Його мелодійна музика ніби кружляє:
раз-два-три, раз-два-три
Раз-два-три,
раз-два-три,
раз-два-три, раз — кличе, кружляє,
захоплює нас.
Раз-два-три,
раз-два-три,
раз-два-три, раз —
ніжний, чарівний,
задумливий
вальс.
5. Ритмічні
вправи.
— Щоб відчути
та усвідомити метричний «крок» вальсу* відбийте пульс вірша долонями:
першу долю (раз) — лівою
рукою,
наступні (два-три) — правою рукою.
у фізкультхвилинка.
(Діти кружляють у ритмі вальсу).
VI. Розучування української пісні «Корольок».
— Танець і пісня ідуть поруч. Український
народ створив багато пісень, під
які можна виконувати танцювальні
рухи. Сьогодні ми ознайомимось з україн-
ською народною піснею «Корольок».
1. Виконання
вчителем.
— Хто такий
корольок?
— Яким ви його
уявили?
_ Який характер пісні? Як слід її виконувати?
з яким настроєм слід співати цю пісню?
2. Розучування пісні з танцювальними рухами.
(Корольок поважно ходить під музику,
«береться у боки», низенько вклоняється).
3. Виконання
пісні парами, рядами.
VII. Підсумок уроку.
— Про що нове
дізналися на уроці?
— Чого навчилися?
Збіг наш урок, як коротка мить.
Дуже швидко в роботі час біжить.
І попрацювали ми не марно.
Бо багато знань
отримали — це гарно! |